Nadużywanie alkoholu to poważny problem, z którym borykają się osoby prywatne oraz przedsiębiorcy na całym świecie. Prowadząc firmę o charakterze komunikacyjnym, transportowym, lotniczym, ochroniarskim, budowlanym czy wysokiego ryzyka napotkać można ze strony pracowników na wiele istotnych problemów. Jednym z poważniejszych jest obecność alkoholu we krwi pracownika. Blokada alkoholowa pozwala na zdalną weryfikację obecnego stanu i ewentualnego przystąpienia pracownika do rozpoczęcia pełnienie obowiązków. Wiele kancelarii prawnych doradza pracodawcom oraz pracobiorcom w przypadku pojawienia się blokady alkoholowej w pracy.
Czy blokada alkoholowa jest zgodna z prawem
Możliwe jest montowanie blokad alkoholowych w Polsce dopiero od roku 2015. Artykuł 2 punkt 84 kodeksu drogowego wyszczególnia przypadki oraz określone warunki, kiedy dana blokada może zostać zainstalowana. Blokada alkoholowa zamontowana może zostać w samochodach osobowych, ciężarowych, motocyklach czy pojazdach szynowych. Kolejnym przeznaczeniem blokady alkoholowej może stać się kontrola recydywistów, którzy stracili uprawnienia na skutek obecności alkoholu we krwi. Montaż blokady alkoholowej pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wypadku komunikacyjnego lub w miejscu pracy. Zwiększa bezpieczeństwo finansowe firmy oraz poziom zaufania partnerów biznesowych. Pozwala zbudować obraz stabilnej oraz ułożonej firmy, której można powierzyć środki finansowe i czas. Kancelarie prawne doradzające przedsiębiorcom coraz częściej uczulają na możliwość instalacji blokady alkoholowej. Adwokat będący obeznany z tematem rozwieje wszelkie wątpliwości oraz wyjaśni kroki ze strony prawnej.
Jak działa blokada alkoholowa
Działanie blokady alkoholowej jest proste. Urządzenie wykrywając obecność alkoholu we krwi, nie dopuści do uruchomienia pojazdu. Obwód zostaje zamknięty, dzięki czemu wszelkie próby uruchomienia kończą się niepowodzeniem. Nowoczesne typy blokad alkoholowych prowadzą weryfikację pracownika na wielu poziomach. Urządzenie mobilne za pomocą kamery identyfikuje pracownika. Kolejnym krokiem jest analiza mimiki twarzy, która w stanie upojenia alkoholowego może być specyficzna. Dalsza część weryfikacji to krótki test kognitywny pozwalający na określenie zdolności analizowania złożonych sytuacji. W dalszym etapie następuje kontrola tętna oraz trzeźwości. Wynik pozwala na uruchomienie obwodu lub jego całkowite zablokowanie. Nie jedna kancelaria prawna boryka się z problemami związanymi z kwestionowaniem wyników blokad alkoholowych. Pracownicy, którzy spotkali się z przykrymi konsekwencjami wyników negatywnych, często zarzucają pracodawcom nieludzkie traktowanie oraz nadmierną kontrolę. Od 2015 roku pracodawca ma pełne prawo na zainstalowanie blokady alkoholowej, co spotyka się z notorycznymi sprzeciwami ze strony pracobiorców.
Kancelarie prawne – Poznań
W Poznaniu jako jednym z najludniejszych miast Polski znaleźć można wiele kancelarii prawnych. Zauważyć można tendencję do podziału kancelarii pod kątem obsługiwanych sektorów rynku oraz branż. Wiele z nich specjalizuje się w sprawach zawodowych na tle alkoholowym. Alkoholizm jako jedno z najczęściej występujących uzależnień na całym świecie dotyka również ludzi na terenie całej Polski. Szacuje się, że w Polsce na chorobę alkoholową cierpi od 700 tysięcy do nawet 900 tysięcy osób. Liczba osób, które nadużywają wyrobów alkoholowych, sięga 2 mln ludzi. Poznań nie jest tutaj wyjątkiem pod kątem kancelarii prawnych. Znaleźć w nim można wielu adwokatów oraz radców prawnych umiejących nieść pomoc potrzebującym pracodawcom, oraz pracownikom.
Podobne artykuły
Rozpoczęcie działalności przez hurtownię farmaceutyczną: Kluczowe wymagania
Praca dla kierowców C+E na terenie Niemiec
Składniki na dobrego burgera