Czy możliwe jest, aby probiotyki wspomagały leczenie efektów boreliozy, a jednocześnie były pomocą przy innych problemach neurologicznych? Wyjaśnimy to poniżej.
Borelioza
Powszechnie wiadomo, że boreliozę przenoszą kleszcze. Jest to choroba zakaźna, na którą najbardziej narażeni jesteśmy od maja do listopada – choć tak naprawdę uważać trzeba przez cały rok. Szczyt zakażeń to czerwiec i lipiec, więc wtedy powinniśmy zachować największą czujność i oglądać całe ciało po różnego rodzaju spacerach. Borelioza zostaje wywołana przez krętki Borrelia spp., a nieleczona niesie za sobą poważne problemy zdrowotne (atakuje skórę, stawy, układ nerwowy, serce). W początkowym etapie, kiedy zauważymy wystąpienie zaczerwienionej i podrażnionej skóry, pomocny może okazać się probiotyczny olejek, który swoim działaniem wyciszy występujący na skórze stan zapalny. Przy leczeniu boreliozy konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii i jest to niestety terapia, która trwa bardzo długo. Tego rodzaju leczenie jest bardzo wyniszczające dla organizmu, dlatego też koniecznym jest także przyjmowanie celowanej probiotykoterapii, która będzie miała na celu wyeliminowanie stanu zapalnego oraz utrzymanie prawidłowej ilości dobrych bakterii przy jednoczesnym wyeliminowaniu tych złych. Aby uniknąć zarażenia tą podstępną chorobą, możemy jedynie unikać miejsc gdzie mogą występować kleszcze. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to tylko las, ale także różne parki, tereny zielone, skwery i ogródki działkowe. Jeśli już dojdzie do ugryzienia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza, najlepiej przez osobę, która ma w tym doświadczenie.
Inne problemy układu nerwowego
Współczesne badania opisują wiele schorzeń powiązanych z układem nerwowym i jednocześnie takich, które mogą mieć swoje podłoże w dysbiozie (zaburzenie funkcjonowania jelit). Wśród tych chorób znajdują się: autyzm, schizofrenia, udary, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. Oczywiście dysbioza jelitowa nie jest jedynym problemem tych schorzeń, a jedynie dodatkowym czynnikiem sprzyjającym ich rozwojowi. W tym przypadku probiotyki pomagają w utrzymaniu prawidłowego stanu neurologicznego osoby chorej, a także dodatkowo wzmacniają działanie leków typowo dedykowanych dla tego rodzaju chorób. Należy wskazać, że choroby neurologicznie zawsze są trudne, czasami latami ciężkie do wychwycenia, a kiedy dają już zauważalne objawy, trudno z nimi walczyć. Co więcej, kiedy zaatakują dzieci, mogą dawać jeszcze silniejsze objawy. Dlatego tak ważne jest, aby uruchomić wszystkie możliwe sposoby wyciszania chorób układu nerwowego tak, aby osoba dotknięta danym schorzeniem mogła prowadzić normalne życie, w miarę możliwości.
Podsumowanie
Objawy boreliozy powiązane z układem nerwowym to przede wszystkim różnego typu porażenia mięśni twarzy, które odpowiadają za wiele czynności. Osoby, które doświadczyły tej przypadłości mają problem ze zmarszczeniem czoła, zamknięciem powiek, borykają się z opadającym kącikiem ust. Wyrównanie stanu zapalnego w tym przypadku pomaga regulować występujące problemy neurologiczne i doprowadzić osobę chorą do zdrowia. Natomiast inne choroby układu nerwowego, takie jak autyzm, udary, czy schizofrenia czerpią swoje źródło między innymi w znacznej dysbiozie jelitowej. Jej wyrównanie z pewnością wspiera podstawowe leczenie u chorób i może wpłynąć na poprawę ich codziennego komfortu. W jednym i w drugim przypadku zdecydowanie warto włączyć probiotyki do codziennej diety.
Podobne artykuły
Rozpoczęcie działalności przez hurtownię farmaceutyczną: Kluczowe wymagania
Kim jest psycholog?
Biopsja piersi na NFZ w Warszawie – czy to możliwe?