– W stolicy polskiej kultury. Miejscu, gdzie przypada najwięcej zabytków na kilometr kwadratowy w Polsce, byłej stolicy naszego państwa i siedzibie królów – w Krakowie, a dokładniej na Starym Mieście i w jego najbliższej okolicy.
Punkt startowy – dobry nocleg
Wyzwanie jest proste – znaleźć takie miejsce noclegowe, aby nie przechodząc więcej niż pięćset metrów od niego, móc coś zwiedzić, zobaczyć, zaznać rozrywki i odpoczynku. Jak pokaże dalsza część artykułu – wcale nie jest to trudne. Dla jasności zasad: odległość sprawdzana jest na podstawie Google Maps, metry nie są liczone w linii prostej, ale zliczając trasę, która jest do przejścia. Jeśli na trasie naszej wędrówki stoi na przykład jakiś duży budynek, to musimy go obejść.
Ulica Gołębia
Przy ulicy Gołębiej na Starym Mieście mieści się Draggo House – hostel dla grup w Krakowie oraz dla turystów indywidualnych. Posiada pokoje, które przyjmą zarówno dziesięciu gości jednocześnie, jak i np. podróżującą parę. Wyczekiwanymi gośćmi są samotni turyści, grupy znajomych, wycieczki szkolne i inni. Jedną z największych zalet jest lokalizacja, jednak to nie wszystko, co oferuje hostel.
W Draggo znajdziemy wiele udogodnień takich jak:
- dostęp do bezprzewodowego internetu,
- doki ładujące – dla każdego,
- nowoczesne wnętrza – zadbane pokoje i przestrzenie wspólne, wygodne łóżka,
- zadbane łazienki – każdy pokój ma swoją,
- szafki – indywidualne,
- SmartTV,
- pomoc grupom zorganizowanym – od dziesięciu osób otrzymuje się koordynatora rezerwacji. Zajmuje się on rezerwacją biletów do muzeów, instytucji kultury etc.
Pięć minut drogi
Co znajdziemy pięć minut drogi od Draggo House? Poniżej nieco subiektywna lista wybranych zabytków i atrakcji:
- 100 metrów od hostelu – cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego – centrum Krakowa, to nie tylko kościoły wyznania rzymskokatolickiego. Niecałe 100 metrów od wejścia do Draggo znajduje się greckokatolicka cerkiew. Możemy w niej podziwiać m.in. ikonostas (rozdziela prezbiterium od reszty budynku) namalowany przez ucznia Jana Matejki – Władysława Rossowskiego.
- 150 metrów od hostelu – Piwnica pod Baranami – legendarna knajpa i kabaret, gdzie możemy regularnie podziwiać występy artystów. Uwaga! Bilety trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.
- 170 metrów od hostelu – bazylika św. Franciszka z Asyżu – gotycka i strzelista, a w niej witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego.
- 270 metrów od hostelu – Filharmonia Krakowska – jeden z ciekawszych sposobów na spędzenie wieczoru.
- 300 metrów od hostelu – kościół św. Wojciecha – malutki kościółek na rynku mimo tego, że został przebudowany w stylu barokowym, wybudowano go w stylu romańskim w XI lub XII wieku.
- 350 metrów od hostelu – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – jak nie filharmonia, to może jeden z najbardziej znanych polskich teatrów?
- 350 metrów od hostelu – pomnik Adama Mickiewicza – Ten romantyk jest świadkiem wielu schadzek zakochanych. Bardzo charakterystyczny punkt orientacyjny na rynku.
- 350 metrów od hostelu – Kościół Mariacki – z ołtarzem Wita Stwosza. Jeden z symboli Krakowa.
- 400 metrów od hostelu – Muzeum Iluzji – każdy lubi być nieco okłamywany… Nieco odmienne muzeum od pozostałych.
- 500 metrów od hostelu – Galeria Sztuki Współczesnej Kersten – jeśli zmęczą nas zabytki, to zawsze możemy zaczerpnąć nieco sztuki współczesnej.
Ponadto w najbliższej okolicy znajduje się jeszcze wiele miejsc, gdzie można posłuchać muzyki (także na żywo) – np. klub pod jaszczurami. Stare Miasto to także wiele uroczych knajpek i restauracji.
Podobne artykuły
Zimowe wyjazdy – jak zadbać o swoje finanse?
Parkowanie w centrum Wrocławia – o czym warto wiedzieć?
Tajlandia i Singapur przyspieszą rozmowy na temat Green Lane