13 lipca, 2024

Kapitanwww.pl

Informacje, Porady, Opinie

World of Warcraft Horda vs Sojusz – Czy różnice naprawdę mają znaczenie?

World of Warcraft Horda vs Sojusz - Czy różnice naprawdę mają znaczenie

Nawet jeśli World of Warcraft dysponuje wspaniałą mechaniką gry fabularnej (RPG) i wspaniałym lore, to inne elementy czynią go wyjątkowym. W WoW, kiedy tworzysz swoją pierwszą postać, musisz spełnić pewne szczególne wymagania. Za każdą dostępną rasą masz bowiem do wyboru jej frakcję. I tak masz możliwość wyboru jednej z frakcji: Sojusz lub Horda. Nawet jeśli na początku może się to wydawać nieistotne, to jednak sprawia, że cała podróż jest inna. Aby pomóc Ci podjąć decyzję pomiędzy tymi dwoma frakcjami, nasze porównanie Horda vs Sojusz ma na celu przedstawienie Ci porywającej charakterystyki tych dwóch frakcji, dając Ci całą wiedzę, której potrzebujesz, aby stworzyć swojego bohatera na nowym serwerze.

Kiedy dołączasz do Hordy lub Sojuszu, automatycznie stajesz się członkiem większej grupy. Dlatego też rasy należące do tej samej frakcji nagle stają się Twoimi sojusznikami. Dodatkowo, możesz rozumieć “język mówiony” tylko tej społeczności, która należy do Twojego gangu. Innymi słowy, kiedy używasz “all chat” do graczy, którzy należą do innej frakcji, widzą oni tylko bełkot. Co najważniejsze, gracze, którzy nie należą do Twojej grupy, mogą Cię zaatakować na serwerach PvP (Player versus Player) lub w strefach PvP.

W sumie przynosi to wiele ekscytujących mechanik gry dla każdego gracza World of Warcraft. Oprócz ciągłej rywalizacji między frakcjami, widzisz lore z ich perspektywy. W rezultacie, gdy trzymasz się jednej grupy, widzisz tylko połowę zawartości gry.

Sprawdź poradnik: WoW: The guide to the hunter and his animals in Classic – everything you need to know!

Różnice między Sojuszem a Hordą

Nieustanne starcia pomiędzy dwoma wiodącymi grupami w Azeroth rozpoczęły się, gdy Orkowie najechali planetę. W wyniku tego obie społeczności poniosły niesamowite straty walcząc ze sobą przez lata. Jednocześnie, każda z frakcji powiększyła swoją liczebność rekrutując nową rasę do swoich szeregów. Dzięki niektórym rozszerzeniom, możemy stworzyć nowe postacie, które posiadają ciekawe cechy pod względem rozgrywki.

Obie mają swoje wzloty i upadki, ale nie uzyskasz jakiejś wybitnej przewagi dla żadnej z tych grup. Twórcy gry Blizzard zawsze starają się zachować jak największą równość pomiędzy graczami, którzy grają lub dyskutują na temat Alliance vs Horde. W rezultacie, gdy rozszerzenie trafi na serwery, zobaczysz taką samą liczbę map, rozdziałów czy czasu gry.

Horda

Związek stworzony między rasami i plemionami, którego jedynym celem jest przeciwstawienie się Sojuszowi. Mają oni tendencję do używania swojej wiedzy o terenie i niesamowitych umiejętności, aby przetrwać w Azeroth. W tej frakcji, wybierają swojego przywódcę (lub Warchiefa) poprzez mistrzostwo w walce, które posiada. Ponadto, mają wielu potężnych Szamanów, którzy zdobywają swoją moc dzięki naturze. W rezultacie, od czasu do czasu łączą się oni z otaczającą ich naturą (z wyjątkiem Nieumarłych).

W Hordzie można znaleźć następujące rasy:

 • Orkowie: Potężni wojownicy, którzy pokazują swoją “wartość” na środku pola bitwy. Znani Orkowie mają tendencję do uczestniczenia w godnych podziwu bitwach i zabijania mnóstwa swoich wrogów. Dodatkowo, dzięki swoim cechom pasywnym, mają tendencję do zwiększania swojej przeżywalności w trakcie walki i ulepszania swoich zwierząt. Ich rodzinnym miastem jest Orgrimmar.
 • Nieumarli: Po przejęciu kontroli nad własnym (martwym) ciałem, rozwijają się w poszukiwaniu swojego miejsca w Azeroth. Ze względu na swój wygląd i wydarzenia z przeszłości z podobnymi (nieumarłymi) istotami, są nielubiane przez żywych. Mimo to, z pomocą Hordy, ponownie odnajdują się z właściwym, żywym znaczeniem. Zazwyczaj czają się w Podziemiach.
 • Tauren: Te pół krowie-ludzkie istoty mają jeden znaczący cel, gdy dołączają do plemienia – ochronę Azeroth i jego natury. W rezultacie walczą, by utrzymać ziemie w stanie nienaruszonym i wolnym od wszelkich trucizn. W rzeczywistości czerpią swoją moc z flory i fauny, które zamieszkują wokół nich. Ich znaczące budynki mieszkają wokół wzgórz, zwanych Thunder Bluff.
 • Troll: Kiedy niektóre z ich plemion zostały wygnane ze swoich ziem, Trolle poprosiły o pomoc Hordy, aby je odzyskać. Z ich nauką Voodoo, mają tendencję do wnoszenia czegoś nowego na pole bitwy. Na przykład, jedna z ich cech pomaga im odzyskać zdrowie podczas dalszej walki. Ich rodzimą strefą jest Echo Isles.
 • Krwawe Elfy: Kiedy straciły znaczną część swoich ziem (i potęgi) na rzecz inwazji Scourge (wielkiej armii zombie), niemal tracą nadzieję. Jednak z pomocą Hordy i ich odnowionymi (wampirzymi) mocami, odzyskają swoją siłę. Jako Krwawy Elf rozpoczniesz podróż po Silvermoon City, ich rodzinnym mieście.
 • Gobliny: Dzięki swoim wybuchowym wynalazkom i motywacji do większej mocy, zdobyły należne im miejsce w radzie Hordy. Po przybyciu Goblinów, rasy, które nie są ostrożne, często cierpią z powodu ich potężnych bomb. Dużo tych stworzeń zobaczysz w ich rodzinnym mieście, Bilgewater Harbor.

Sojusz

Ci potężni przeciwnicy mają tendencję do wykorzystywania swoich więzi, by uderzać jako całość. Ich przywódca (król) podąża tą samą królewską linią krwi i otacza się doradcami innych ras. Gdy ktoś sprawia kłopoty jednej grupie, zazwyczaj zostaje zniszczony, gdy poluje na niego cała społeczność Sojuszu.

W ramach Sojuszu można znaleźć następujące rasy:

 • Ludzie: Dzięki swojej dyplomacji, ludzie zdobywają zaufanie innych stworzeń zamieszkujących Azeroth. Ponadto, dzięki swojej wszechstronności, można ich spotkać w prawie każdym zakątku planety. Stormwind City jest ich rodzinnym miastem.
 • Krasnoludy: Potężni górnicy, którzy zyskali zdolności takie jak zamienianie się w kamień, aby wytrzymać wszelkie nadchodzące obrażenia. Przez wieki zyskały reputację potężnych wojowników, którzy nigdy się nie poddają. Ich serce należy do murów Ironforge.
 • Nocne Elfy: Z pomocą nocy i ich ciemniejszej skóry, istoty te mają tendencję do ukrywania się na widoku. Zazwyczaj wiodą spokojne życie, dopóki ktoś nie wejdzie im w drogę i nie wywróci wszystkiego do góry nogami. Niewątpliwie mają moc, by zareagować i dać znać, że był to błąd nie do naprawienia. Zbierają się wokół swojego rodzinnego miasta, Darnassus.
 • Gnomy: Ci wpływowi myśliciele kształtują świat Azeroth swoimi niezrównanymi wynalazkami. Ze względu na swój mały rozmiar, łatwiej jest im usuwać pułapki i poruszać się swobodnie. Ponadto, dzięki cechom inżynieryjnym, łatwiej im nauczyć się potężnych gadżetów. Gnomeregan jest ich bazą wypadową.
 • Draenei: Są to potężne istoty z kosmosu, które przysięgły wierność Sojuszowi. Dzięki swoim nowym zdolnościom, mają tendencję do dzielenia się Azeroth i czynienia go lepszym miejscem do przetrwania. Ich nowa ojczyzna znajduje się teraz w Exodar.
 • Worgen: Bierz z różnych (przerażających) źródeł. Ta rasa daje Ci możliwość gry jako wilkołak. Możesz więc wybrać pomiędzy wyglądem przeciętnego człowieka lub wściekłej bestii. Możesz rozpocząć polowanie w murach miasta Gilneas.