Decydując się na ogrzewanie gazowe należy zadbać o wybór odpowiedniego pieca. Wśród dostępnych rodzajów można wymienić kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Czym różnią się te dwa rodzaje i czy piec gazowy dwufunkcyjny jest wart uwagi?
Czym jest piec gazowy dwufunkcyjny?
Piece gazowe jednofunkcyjne najczęściej wyposażone są w dodatkowy zasobnik umożliwiający ogrzanie wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne posiadają z kolei wbudowany wymiennik przepływowy, co pozwala wytworzyć ciepło w instalacji gazowej i podgrzać wodę użytkową. To drugie urządzenie jest zdecydowanie mniejsze, ale przez to niestety także mniej wydajne. Sprawdzi się jednak świetnie w budynkach jednorodzinnych. Może natomiast nie być najlepszym rozwiązaniem w przypadku budynków, w których droga od zasobnika do źródeł ujścia ciepłej wody jest zbyt długa. Wtedy czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kurka może wynieść nawet kilkadziesiąt sekund.
Czym charakteryzuje się piec gazowy dwufunkcyjny?
Efektywność kotła gazowego dwufunkcyjnego jest największa w budynkach z jedną łazienką. Jeśli z ciepłej wody użytkowej będą korzystały co najmniej dwie osoby jednocześnie, dojdzie do spadku ciśnienia i temperatury wody, a czas jej dotarcia do kranu wydłuży się. Piec gazowy dwufunkcyjny jest stosunkowo łatwy w montażu. Można go bez trudu zawiesić lub ustawić w pomieszczeniu o kubaturze minimum 6,5 m3. Kocioł grzewczy powinien mieć wystarczająco dużą moc, by straty energii podczas korzystania z wody użytkowej nie były odczuwalne – co najmniej 20 kW. Taki model powinien wystarczyć, by pokryć wszystkie straty energii.
Podział kotłów gazowych dwufunkcyjnych
Piece gazowe dwufunkcyjne można podzielić np. ze względu na sposób montażu. Wyróżnia się te mniejsze, wiszące, oraz większe – stojące. Te drugie najczęściej wymagają wyodrębnienia osobnego pomieszczenia. Piec gazowy dwufunkcyjny może występować w wersji z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Drugi wariant może znajdować się jedynie w pomieszczeniu o powierzchni większej niż 8 m3, ze stałym dopływem świeżego powietrza. Wymianę powietrza zagwarantuje otwór z kratką wentylacyjną o powierzchni minimum 200 cm2. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania nie trzeba martwić się o wentylację. Kubatura pomieszczenia musi wynieść przynajmniej 6,5 m3. Takie modele połączone są specjalnymi przewodami, przez które przemieszcza się powietrze i spaliny. Piec gazowy dwufunkcyjny to świetne rozwiązanie do domów jednorodzinnych.
Podobne artykuły
Kule Szklane – Nowoczesne i Eleganckie Akcenty w Twoim Ogrodzie
Kamera IP ORLOO GOODCAM Z12 jakość i bezpieczeństwo w jednym
Rolety i żaluzje – po co?