8 września, 2024

Kapitanwww.pl

Informacje, Porady, Opinie

Wszystko o finansach i rachunkowości

finanse

Błyskawiczny rozwój gospodarczy, jakiego obecnie doświadczamy, tworzy znakomitą sposobność do obrania przyszłościowego kierunku studiów. Posiadając odpowiednie predyspozycje oraz interesując się finansami, warto rozpatrzyć pójście w stronę ekonomii. Co więcej, finanse i rachunkowość oferowane są przez większość dobrych uczelni, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych, więc możliwości studiowania jest całe mnóstwo.

Od czego zacząć myślenie o finansach i rachunkowości?

Podstawą do rekrutacji na studia o profilu finanse i rachunkowość jest wybór odpowiednich przedmiotów rozszerzonych na maturze. Chociaż każda uczelnia ma swoje własne kryteria przyjmowania i ma możliwość rozpatrywania różnych przedmiotów przy naborze na każdy kierunek studiów, zwykle są one – siłą rzeczy – dość zbieżne ze sobą. Chcąc zajmować się w przyszłości finansami, konieczne jest zdawanie jednego z przedmiotów takich jak geografia, oczywiście matematyka, ale też wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia, informatyka i język obcy.

Wybierając finanse i rachunkowość trzeba mieć na uwadze, że raczej nie zrobimy w tej branży od razu zawrotnej kariery. To spokojne stanowiska pracy, wymagające systematyczności, rzetelności oraz ogromnego skupienia się na przedmiocie pracy. Ze względu na swój specyficzny charakter, jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które jednak z biegiem lat wiąże się z awansami.

Finanse i rachunkowość: czego można spodziewać się na studiach?

Każda uczelnia, niezależnie od jej formalnego charakteru, przygotowuje własny program studiów. Często to właśnie dzięki niemu wyróżnia się na tle innych, a nawet jest w niektórych przypadkach w stanie lepiej przygotować swoich studentów do wykonywania pracy na przyszłych stanowiskach. Nie da się jednak ukończyć finansów i rachunkowości bez przejścia przez kilka podobnych przedmiotów, niezależnie od wybranego ośrodka edukacji.

W programie studiów obowiązkowymi pozycjami są między innymi ekonometria wraz z makroekonomią i mikroekonomią, statystyka, matematyka i matematyka finansowa, analiza finansowa, polityka pieniężna, finanse przedsiębiorstwa czy prawo finansowe oraz zarządzanie. Każdy student ma możliwość wybrania najciekawszej jego zdaniem specjalizacji, wśród których znajdują się chociażby bankowość lub skarbowość, analiza rynku usług finansowych, bankowość komercyjna, ubezpieczenia czy doradztwo podatkowe. W wyborze specjalizacji zawsze warto kierować się swoimi własnymi preferencjami – to sprawi, że wykonywany zawód będzie znacznie przyjemniejszy.

Co po skończeniu finansów i rachunkowości?

Nie bez powodu finanse i rachunkowość cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem przyszłych studentów. Kierunek ten jest tak obszerny, że można znaleźć w nim dosłownie wszystko, co jest w jakikolwiek sposób związane z pieniądzem.

Najczęściej można wyróżnić trzy główne drogi, jakimi można pójść po studiach tego rodzaju. Absolwent może szukać zatrudnienia w sektorze administracji publicznej oraz w samorządach, ale również w sektorze prywatnych przedsiębiorstw. W tym drugim przypadku znajdzie pracę jako specjalista od spraw zarządzania czy jako księgowy. Możliwe jest również otwarcie własnego biura rachunkowego.