9 grudnia, 2023

Kapitanwww.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

samochód

Osoby poszkodowane wskutek kolizji lub wypadku mają prawo domagać się od sprawcy stosownego odszkodowania. Mogą również ubiegać się o zwrot kosztów auta zastępczego. Warto zatem wiedzieć, kiedy w takiej sytuacji przysługuje samochód zastępczy i co trzeba zrobić, aby go dostać.

Kiedy można ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy?

Na mocy obowiązujących w Polsce przepisów ubezpieczyciel jest zobligowany do naprawiania szkód, które obejmują nie tylko straty, jakie poniósł poszkodowany. Odnosi się to też do korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby do szkody nie doszło. Wielu osobom auto jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. W razie kolizji czy wypadku oznacza to konieczność wypożyczenia zastępczego pojazdu, co oczywiście generuje wydatki oznaczające dla osoby poszkodowanej w kolizji czy wypadku dodatkowe straty. Właśnie wtedy należy podjąć starania o samochód zastępczy z OC sprawcy – dzięki temu uszczerbek w majątku zostanie wyrównany.

Auto zastępcze z OC sprawcy – to musisz wiedzieć!

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, że z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych utrata samochodu w omawianym kontekście sama w sobie nie jest stratą. Szkoda powstaje dopiero wtedy, kiedy dochodzi do uszczerbku na majątku poszkodowanego. Nie każdego jednak stać na wynajęcie zastępczego pojazdu – trzeba o tym koniecznie poinformować ubezpieczyciela, gdyż spora część towarzystw ubezpieczeniowych współpracuje z wypożyczalniami. Wówczas jest szansa na to, że koszt wynajmu zastępczego pojazdu zostanie pokryty z OC sprawcy. Oczywiście musi się stać zadość wszelakim formalnościom.

Auto zastępcze z OC sprawcy – od czego zacząć?

Wypożyczalnia iPanek oferuje klientom pomoc w załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem auta zastępczego z OC sprawcy. W rozmowie z konsultantem wystarczy podać numer szkody i nazwę firmy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia oraz przedstawić dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu. Wypożyczalnia udostępnia klientowi auto z OC sprawcy tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.