28 marca, 2024

Kapitanwww.pl

Informacje, Porady, Opinie

Rolety i żaluzje – po co?

rolety

Szukając mieszkania, często zwracamy uwagę na liczbę i rozmiar okien – im więcej, tym lepiej. Jednak chociaż niemal każdy lubi jasne wnętrza i spoglądanie za okno w piękny dzień, to sprawa ma się inaczej, gdy przeszkadzają nam wścibskie spojrzenia sąsiadów lub światło latarni czy księżyca budzące nas w nocy. Dawniej byliśmy zdani głównie na firanki i zasłony, dziś przychodzi nam z pomocą bogactwo nowoczesnych rozwiązań w postaci różnorodnych rolet i żaluzji. Nie tylko lepiej komponują się one ze współczesną stylistyką, ale też uwalniają nas od konieczności uciążliwego prania i upinania nierzadko ciężkich zasłon, z reguły w niewygodnej pozycji z rękami stale w górze.

Żaluzje – rodzaje wady i zalety

Żaluzje dzielą się na pionowe i poziome. Te pierwsze, zwane często verticalami, kojarzone są raczej z pomieszczeniami biurowymi i usługowymi, chociaż pojawiają się także w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych, zwłaszcza gdy do zasłonięcia jest naprawdę obszerna połać okna. Składają się one z pionowych pasów materiału, zwanych lamelami, połączonych sznureczkiem bądź łańcuszkiem, umożliwiającym zmianę ich kąta nachylenia. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem w naszych domach są żaluzje poziome. W tym przypadku lamele ułożone są horyzontalnie, jedna nad drugą. Żaluzje poziome dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. Tańszym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe, dostępne w niemal każdym kolorze. Droższym wyborem będą żaluzje drewniane lub bambusowe. Mają one moc nadawania wnętrzu ciepła i charakteru, jednak że względu na podatność na zniszczenie przez kontakt z wilgocią są nieco trudniejsze w utrzymaniu. To właśnie podatność na zabrudzenia jest największą wadą żaluzji poziomych – ich ułożenie sprzyja gromadzeniu się kurzu, a czyszczenie poszczególnych lamelek jest żmudne. Niekwestionowaną zaletą jest natomiast możliwość dowolnego ustawiania kąta nachylenia, co pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie poziomem i kierunkiem światła.

Rolety – rodzaje, wady i zalety

Choć rolety kojarzą nam się głównie z pasami materiału zamocowanymi od wewnątrz pomieszczenia, do tej kategorii zaliczają się także rolety zewnętrzne, często o charakterze antywłamaniowym. Spośród popularnych rolet wewnętrznych wydzielić można te wolnowiszące oraz kasetowe. Te pierwsze są przymocowane tylko na górze, co pozwala na swobodne manewrowanie i łatwiejsze mycie okien. Te drugie schowane są w kasecie umieszczonej na górze okna i zazwyczaj rozwijają się w specjalnych prowadnicach, co daje schludniejszy, “wykończony” efekt. Rolety występują również w wersji dostosowanej do okien dachowych. Wobec postępującego ocieplenia klimatu warto zwrócić uwagę na rolety powleczone od zewnątrz specjalną folią, która nie tylko pozwala na zaciemnienie wnętrza nawet przy jasnym kolorze rolet, ale też poprawia komfort termiczny. Do niedawna wadą rolet był brak możliwości częściowego odsłonięcia okna, jednak ten problem rozwiązały rolety typu dzień i noc, złożone z naprzemiennie ułożonych pasów transparentnego i zaciemniającego materiału. Niestety nie wszystkie rolety dają się łatwo czyścić, dlatego warto zwrócić uwagę na dobór tkaniny. Osobną kategorię stanowią tu rolety rzymskie, szyte z materiałów zasłonowych i składane na specjalnych konstrukcjach. Z reguły można prać je w pralce na delikatnym programie.

Oferta dla mieszkańców Zabrza: https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-zabrze/