9 grudnia, 2023

Kapitanwww.pl

Informacje, Porady, Opinie

Wideokonferencja w domu. Jaki sprzęt jest Ci potrzebny?

kamera

Twoja firma komunikuje się z pracownikami, organizując wideokonferencje? Jeśli tak, przyda Ci się odpowiedni sprzęt, czyli kamera do wideokonferencji oraz mikrofon. Już te dwa elementy plus dobrej jakości Internet usprawnią komunikację wszystkim członkom zespołu. Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia?

Nowe oblicze pracy zdalnej

Jeszcze do niedawna wideokonferencja kojarzyła się ze spotkaniem w siedzibie firmy. Pracownicy dbali wyłącznie o merytoryczną część rozmowy, ponieważ techniczną stroną zajmował się ktoś inny. Wideokonferencje w czasie pandemii zmieniły wszystko. Od pracowników, także tych bardziej dojrzałych, wymaga się znajomości urządzeń mobilnych i połączeń wideo. Domowa kamera do wideokonferencji dla wielu z nich stanowi prawdziwe wyzwanie. W połączeniu z mikrofonem odsłania nas prawie tak samo, jak fizyczna obecność w firmie. Wymaga także podstawowej wiedzy na temat obsługi połączenia wideo.

Nowe standardy komunikacji

Wideokonferencje najczęściej kojarzymy z biznesem. Jednak ten sposób komunikowania się ma zastosowania także wśród użytkowników prywatnych. Ponieważ praca zdalna to trend, który będzie się nasilać, firmy muszą znaleźć sposób na skuteczny kontakt z pracownikiem. Kamera do wideokonferencji w połączeniu z mikrofonem daje wrażenie obecności podczas spotkania. W ten sposób niweluje się barierę geograficzną. Uczestnicy mogą liczyć na dyskusję, spotkanie, a nawet dokonanie prezentacji w wersji online. Efektywne spotkanie to klucz do profesjonalnych i szybkich działań, na jakich opiera się biznes.

Mikrofon w kamerze czy solo?

Chcesz być słyszalny podczas spotkania firmowego? Kamera do wideokonferencji to za mało, potrzebujesz także mikrofonu. Idealny sprzęt dobrze spełnia swoją funkcję, ale nie zasłania twarzy osoby, która przemawia. Niektóre modele kamer mają wbudowany mikrofon. Niestety, w takim wariancie jest on oddalony od użytkownika, a więc mniej skuteczny. Są jednak sytuacje, gdy trzeba sięgać po dodatkowy mikrofon, lub korzystać z zestawu słuchawkowego. Przy spotkaniu dużej ilości pracowników przydają się dodatkowo słuchawki. Jeśli wszyscy je założą, nie dojdzie do sprzężenia zwrotnego, co ma miejsce przy zastosowaniu klasycznych głośników.

Konsultacja przed zakupem

Nie wiesz, jaka kamera do wideokonferencji będzie Ci potrzebna? Wysokiej jakości urządzenie do pracy zdalnej na biurko, nie muszą mieć aż takiej mocy, jak w przypadku wspólnej przestrzeni. Nowoczesne kamery to urządzenia bardzo zaawansowane, działające intuicyjnie. Z tego powodu coraz częściej mówi się o nich jak o cichych asystentach spotkania, działających w tle rozmowy.

Czy warto inwestować w sprzęt do wideokonferencji? Jak najbardziej. Taka forma spotkania redukuje koszt podróży służbowych. To także duża oszczędność czasu.